حضور 8 کشور در بازار بیمه اتکایی ایران

[ad_1]

 

 سایت سیبنا: سرپرست معاونت اتکایی بیمه مرکزی از حضور 8 کشور در بازار بیمه اتکایی ایران خبر داد.

حضور 8 کشور در بازار بیمه اتکایی ایرانبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ حسن متشرعی، سرپرست معاونت اتکایی بیمه مرکزی گفت : بیمه اتکایی به معنای تقسیم ریسک و توزیع خطر بین یک شرکت با شرکت های بیمه خارجی و داخلی است و بیمه گذار مقدار منابع مالی را که در توان ندارد را در اختیار بازار بیمه ای که شامل بیمه گران مستقیم و اتکایی می شود، قرار می دهد و هر کدام از شرکت ها به اندازه سهمی که می توانند، درصدی از کل بیمه را قبول می کنند.

وی اظهار داشت : به عنوان مثال، شرکت بیمه ای در زمینه پالایشگاهی شرکتی را بیمه کرده است. سرمایه این بیمه نامه یا تعهدی که این شرکت بیمه ای در قبال این پروژه دارد، بیشتر از توانی است که شرکت بیمه متعهد شده و شرکت بیمه نمی تواند بیمه نامه را صادر نکند. در این میان بیمه اتکایی وارد عمل می شود به این صورت که شرکت بیمه مقداری که در توان خود دارد را نگه می دارد و مازاد سهم نگهداری را وارد بازار بیمه می کند. این بازار بیمه بازار داخلی و بازار خارجی است.

متشرعی در باره اینکه شرکت بیمه اتکایی چه نقشی برای بیمه گذاران دارد ؟ گفت : بیمه گذاران فقط شرکت بیمه را می شناسند و آنان هیچ اطلاعی نسبت به پشت صحنه یک بیمه نامه ندارند. در هنگام بروز حادثه به طور حتم خسارات متعددی به بیمه گذران وارد می شود و مجموعه این خسارات موجب می شود که شرکت بیمه بهای کامل را در کمترین زمان به خسارت دیدگان پرداخت کند اما در این میان شرکت های بیمه در ارقام کلان باید از یک بازوی توانمند همانند بیمه اتکایی بهره گیرند و براین اساس است که این شرکت های بیمه قادر خواهند بود و خدمات لازم را به بیمه گذران ارائه دهند. بیمه اتکایی نقش کلیدی در صنعت بیمه دارد و ما نیز در بیمه مرکزی تلاش داریم در این خصوص زمینه های همکاری بیشتر با شرکت های خارجی را فراهم کنیم.

وی در باره اینکه مجموعه تحریم ها روی بیمه اتکایی چه تاثیری داشته است؟ گفت : تا پیش از اجرای تحریم ها، ایران و بازار بیمه اتکایی اروپا همکاری خوبی با یکدیگر داشتند اما در زمان اعمال تحریم های ظالمانه غرب علیه ایران، متاسفانه رابطه بیمه اتکایی کشورمان با شرکت های بیمه اتکایی اروپایی و بروکرهای بین المللی به پایین ترین سطح رسید. درنتیجه روابط بین المللی ایران در این خصوص نیز با مشکلاتی مواجه شد.

متشرعی گفت : روابط ایران با بیمه های بین المللی به طور کامل قطع نشده بود بلکه به کمترین میزان خود از ابتدای فعالیت رسید. در زمان تحریم ها بروکرهای بین المللی و شرکت های بیمه ای خارجی راهکارهایی پیدا کردند تا رابطه خود را با بازار بیمه ای ایران قطع نکنند. به عنوان مثال شرکت ناسکو که سابقه فعالیت دیرینه ای در زمینه بیمه اتکایی در ایران دارد، توانست از طریق یک کشور آسیایی بحث نقل و انتقال پول را برطرف کند و این شرکت در دوران تحریم نیز با ایران همکاری داشته است. بنابراین باید تاکید کرد که رابطه جمهوری اسلامی ایران با اکثر بیمه گران اتکایی معتبر اروپایی هیچگاه به صفر نرسید. 

سرپرست معاونت اتکایی بیمه مرکزی در باره وضعیت بیمه اتکایی بعد از تحریم ها اعلام کرد : قابل پیش بینی بود که پس از برداشتن تحریم ها ، بیمه گرانی که از بازار ایران خارج شده بودند به بازار بیمه ایران باز گردند. خوشبختانه بیش از 300 ملاقات با بروکرهای بیمه اتکایی خارجی در دستور کار قرار گرفته است و در این میان برخی از بروکرهای اتکایی اروپایی جدید نیز برای شروع همکاری به ایران آمده اند و مذاکرات قابل توجهی نیز انجام شده است. اما ما در بیمه مرکزی در زمینه قرارداد با شرکت ها و بروکرهای خارجی با احتیاط گام برمی داریم و تمام نقاط قوت و ضعف را به دقت مورد بررسی قرار می دهیم. 

 

وی در باره اینکه شرایط بیمه های اتکایی در حال حاضر به چه صورت است؟ اظهار داشت : بیمه اتکایی در ایران بازاری خوب برای شرکت های داخلی و بین المللی محسوب می شود و در صورتی که شرایط برجام همچنان به قوت خود باقی بماند، پیش بینی می شود که صنعت بیمه روند رو به رشدی داشته باشد. هرچند هنوز محدودیت هایی از جمله انتقال پول برای بیمه اتکایی وجود دارد اما امیدواریم این مشکل نیز به زودی برطرف شود.

 

وی افزود : در حال حاضر بروکر های انگلیس، یونان، سوییس، فرانسه و آلمان، هندی، روسیه و چین در بازار بیمه اتکایی کشور حضور خوبی دارند و با بروکرها و شرکت های بیمه ای تازه تاسیس از دیگر کشور ها نیز در حال مذاکره هستیم. یکی از دستاوردهای دولت یازدهم برداشتن تحریم ها بود که این مهم نقش بسزایی در رونق صنعت بیمه کشور داشت و باعث شد که دوباره وارد بازار بیمه شویم و شرکت ها و بروکرهای خارجی دوباره به ایران مراجعه کنند و بازار بیمه اتکایی کشور رونق گیرد. شرکت های بیمه ای هم توانستند مشکلات عملیات اتکایی خود را حل و فصل کنند و با خیالی آسوده به بازارهای بین الملل بروند.

محمدرضا منصوری، نماینده ساوه و زرندیه هم گفت : بیمه اتکایی یکی از مجموعه خدمات صنعت بیمه به بیمه گذاران است. به طوری که اگر یک شرکت بیمه در قبال ضرر و زیان های احتمالی توان پاسخگویی نداشته باشد یکی دیگر از شرکت های بیمه، بخش اعظم زیان ها را تحت عنوان بیمه اتکایی پرداخت خواهد کرد. تحریم های ظالمانه غرب علیه ایران صنعت بیمه و به ویژه بیمه اتکایی را با مشکلات و محدودیت های متعددی مواجه کرد، به طوری که برخی از شرکت ها و بروکرهای اروپایی و آسیایی پس از اعمال تحریم ها در یک بازه زمانی مشخص ایران را ترک و بازار بیمه اتکایی را به دست شرکت های داخلی سپردند. بنابراین خروج شرکت های بین المللی باعث افزایش ریسک در صنعت بیمه شد. 

 

وی افزود : در بیش از یک سال اخیر با مجموعه اقدامات وزارت اقتصاد و امور دارایی در این زمینه، شرکت های بیمه از جمله بیمه های اتکایی بار دیگر راه ایران را در پیش گرفته و آنان پس از گذشت بیش از 7 سال به طور ویژه خدمات لازم را در این خصوص ارایه می دهند. پس از برداشته شدن تحریم ها و اجرایی شدن برجام بیمه مرکزی تاکنون 300 ملاقات با بیمه گران بین المللی و بروکرهای خارجی برگزار کرده است. در این میان برخی از بروکرهای اتکایی اروپایی جدید نیز برای شروع همکاری به ایران آمده اند و مذاکرات قابل توجهی نیز انجام شده است. بازار بیمه اتکایی ایران در حال حاضر با بروکرهای انگلیس، یونان، سوییس، فرانسه و آلمان، هندی، روسیه و چین همکاری می کند این در حالی است که بیمه مرکزی با بروکرها و شرکت های بیمه‌ای تازه تاسیس از دیگر کشور ها نیز در حال مذاکره است. 

 

محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم گفت : براساس قوانین موجود در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تمامی شرکت های “بیمه مستقیم” باید از بیمه اتکایی بهره مند شوند تا منافع مشتریان محفوظ باشد. با اتفاقاتی که در چند سال گذشته برای برخی شرکت های بیمه رخ داد و آن ها با ورشکستی روبرو شدند باید گفت که استفاده از بیمه اتکایی بسیار لازم و واجب است زیرا وقتی یک شرکت بیمه دیگر، شرکت و شرکت های دیگر را بیمه می کند مردم با آرامش بیشتری به سمت بیمه ها می آیند.

 

ضمن اینکه حادثه هیچ وقت خبر نمی کند و مردم نباید قربانی عدم پشتوانه بیمه ها شوند. متاسفانه در سال های گذشته عدم شفافیت لازم باعث شد که مردم سردرگم شوند و امروز حضور بیمه اتکایی می تواند هم به شفافیت شرکت ها و هم امنیت روحی و روانی بیمه گذاران کمک کند.

 

وی تصریح کرد: در دوره جدید بسیاری از هیات های خارجی به ایران آمدند و ملاقات هایی داشتند و حتی برخی از این نشست ها به مراحل و نتایج خوبی رسید.

 

برای اینکه این شرکت بیشتر شوند و حتی بتوانند پا را از مرزها فراتر بگذارند باید پشتوانه مالی داشته باشند. به نظر من دولت باید پا پیش بگذارد زیرا کار نو و ارزشمندی است. وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی ضمن نظارت باید حمایت های همه جانبه ای را از این شرکت به عمل آورند. مطمئناً موفقیت این شرکت ها مخصوصاً در بازار جهانی، موفقیت و رونق اقتصادی کشور است. 

تاریخچه بیمه اتکایی 

بیمه اتکایی یکی از مجموعه خدمات صنعت بیمه به بیمه گذاران است. به طوری که اگر یک شرکت بیمه در قبال ضرر و زیان های احتمالی توان پاسخگویی نداشته باشد یکی دیگر از شرکت های بیمه، بخش اعظم زیان ها را تحت عنوان بیمه اتکایی پرداخت خواهد کرد. همچنین براساس قوانین موجود در کشور های توسعه یافته و در حال توسعه تمامی شرکت های “بیمه مستقیم” باید از این نوع پوشش بیمه ای بهره مند شوند تا منافع مشتریان محفوظ باشد. حجم بالای ضرر و زیان ناشی از خسارات می تواند هر یک از شرکت های بیمه را با مشکلات متعددی روبرو کند.

 

بنابراین همان طور که پیشتر اشاره شد شرکت ها باید به اجبار قسمتی از ریسک های پذیرفته شده را به بیمه گر اتکایی داخلی یا خارجی واگذار کنند. براساس سوابق تاریخی در صنعت بیمه، اولین بیمه اتکایی درسال 1370 میلادی و در جریان یک سفر دریایی به ثبت رسیده است. بنابراین در قرن هجدهم میلادی بیمه اتکایی در اروپا توسعه و گسترش یافت. اما صنعت بیمه در سال 1864 میلادی برای اجرای دقیق مجموعه قوانین و مقرراتی را تهیه و تدوین کرد.

 

با این همه تاریخچه بیمه اتکایی در ایران نیز به سال 1350 همجری شمسی همزمان با تشکیل بیمه مرکزی ایران باز می گردد. به گفته تاریخ نویسان صنعت بیمه در این سال پس از تاسیس بیمه مرکزی و شرح و تعیین وظایف آن، انجام بیمه های اتکایی اجباری برای شرکت های بیمه خصوصی در دستور کار قرار گرفت و به صورت عملیاتی بیمه اتکایی اجرایی شد.

همکاری بیمه های اتکایی داخلی و خارجی

ایران به دلیل داشتن منابع معدنی و زیر زمینی در میان کشورهای غنی قرار گرفته است و این موضوع موجب شده تا بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در ایران حضور به عمل رسانند. 

 

براین اساس بیمه شدن پروژهای یاد شده به جهت مقابله با ضرر و زیان های ناشی از وقوع خسارت همواره دراولویت قرار دارد. چراکه حجم بالای خسارات احتمالی می تواند مشکلات متعددی را برای سرمایه گذران و فعالان آن بخش به وجود آورد. از این رو بیمه گران اتکایی بهترین گزینه پیشنهادی برای بیمه گران محسوب می شوند. پس از برداشته شدن تحریم ها و اجرایی شدن برجام بیمه مرکزی تاکنون 300 ملاقات با بیمه گران بین المللی و بروکرهای خراجی برگزار کرده است.

 

در این میان برخی از بروکرهای اتکایی اروپایی جدید نیز برای شروع همکاری به ایران آمده اند و مذاکرات قابل توجهی نیز انجام شده است. بازار بیمه اتکایی ایران در حال حاضر با بروکرهای انگلیس، یونان، سوییس، فرانسه و آلمان، هندی، روسیه و چین همکاری می کند این در حالی است که بیمه مرکزی با بروکرها و شرکت های بیمه ای تازه تاسیس از دیگر کشور ها نیز در حال مذاکره است. 

مقابله با محدودیت ها

در سال‌های اخیر برای تأمین منابع و افزایش ظرفیت پوشش‌های اتکایی صنعت بیمه اقدامات شایان توجهی صورت گرفته است به طوری که در این مسیر به موازات تحریم‌ها ظرفیت‌های جدیدی در بازار بیمه‌ای داخل و خارج کشور ایجاد شده است. این در حالی است که صنعت بیمه کشور در دوران تحریم با وجود آنکه بسیاری از بازارهای اروپایی خود را از دست داده بود، توانست با سیاست‌های مناسب، بازارهای جدیدی را در این حوزه جایگزین آنها قرار دهد .

 

همچنین برای مقابله با محدودیت های ناشی از تحریم صنعت بیمه کشور با تدابیری توانست تا حد زیادی پیامدهای منفی آن را مدیریت کند و از اینکه اقتصاد کشور در بخش تجارت خارجی بدون پوشش بیمه ای باقی بماند و دچار بی ثباتی و اخلال شود، ممانعت به عمل آورد. ایجاد P&Iها، ساز و کار حساب ویژه اتکایی تحریم، ظرفیت مشترک بازار، اختصاص منبع یک میلیارد دلاری برای تقویت توانگری مالی صنعت بیمه کشور برای پوشش ریسک های تحریم شده و تقویت ارتباط بیمه ای با کشورهای در حال توسعه از عمده ترین تدابیر بکار رفته در این زمینه محسوب می شود. 

انواع قراردادهای اتکایی

اصولا قراردادهای اتکایی به 2 دسته نسبی و غیرنسبی طبقه بندی می شود. پایه قراردادهای نسبی، سرمایه بیمه نامه و برای قراردادهای غیرنسبی، خسارت است. این در حالی است که قراردادهای نسبی نیز به 2 دسته قراردادهای مشارکت و قراردادهای مازاد سرمایه تقسیم می شود که پایه آنها نیز سرمایه است. قراردادهای غیرنسبی به قراردادهایی گفته می شود که “مازاد زیان یا مازاد خسارت” است و براساس خسارتی که اتفاق می افتد قراردادهای غیرنسبی فعال می شود. 

شرکت های بیمه اتکایی ایرانی

در سال 1394 طبق گزارش رسمی بیمه مرکزی ایران، قبولی های اتکایی که شامل اختیاری و قراردادی می شود بالغ بر 7درصد کل درآمد حق بیمه را در بر می گیرد. با وجود اینکه بیمه های اتکایی با پیدایش صنعت بیمه در ایران بوجود آمده است اما شرکت های بیمه اتکایی در کشور بسیار نوپا هستند. در حال حاضر تنها 2 شرکت بیمه اتکایی ایرانیان و امین در ایران مشغول به فعالیت هستند. شرکت بیمه اتکایی امین به‌ عنوان اولین شرکت بیمه اتکایی خصوصی کشور اجازه تاسیس خود را در فروردین سال 82 از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران گرفت.

 

همچنین شرکت بیمه اتکایی ایرانیان به عنوان نخستین شرکت بیمه اتکایی سهامی عام با مالکیت خصوصی پس از ثبت در سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ اسفند 88 به ثبت رسید.

 

این در حالی است که این 2 شرکت با بازار بیمه داخلی همکاری می کنند و هنوز به استراتژی بازار بین الملل ورود نکردند. با این همه نباید فراموش کرد که بیمه اتکایی در ایران توسط بیمه مرکزی که بخشی از دولت محسوب می شود، پایه ریزی شده است.

مقاوم سازی اقتصاد با تجربه بیمه اتکایی 

بیمه اتکایی به معنای تقسیم ریسک و توزیع خطر بین یک شرکت با شرکت های بیمه خارجی و داخلی است. از آنجایی که صنعت بیمه ما در ادوار گذشته آن طور که تقویت نشده لذا ضعف نبودبیمه های اتکایی قابل اتکا با تحریم های ظالمانه به ناگهان پر رنگ و خروج شرکت های بیمه اتکایی شوک بزرگی به اقتصادکشورو به خصوص صادرات ما بود زیرا اکثر مواد صادراتی ما نیاز به بیمه های سنگین داشت و شرکت های داخلی بیمه اتکایی نیزتوان پوشش ریسک آنها را نداشت.

دولت یازدهم در مواجه با چنین شرایطی از با دو دستور العمل عمده سعی در برداشتن موانع سد راه صادرات و پوشش ریسک بیمه پروژه های سنگین داخلی از راه بیمه های اتکایی داخلی را در دستور کار قرار داد.

نخستین کار تقویت بیمه های خود اتکایی با همکاری چندین شرکت و تخصیص اعتبار یک میلیارد دلاری بود که احتیاجات حداقلی را در دوران تحریم پاسخ می گفت و از سوی دیگر هم زمان با مذاکرات برجام دستگاه دیپلماسی اقتصای کشور که در این باره بیمه مرکزی از زیر مجموعه های وزارت امور اقتصادی و دارایی بود دست به کار شدند.

مجموعه این اقدامات و اجرایی شدن برجام باعث شد تا شرکت های بیمه اتکایی به عنوان نهادهای بین المللی باردیگر راه ایران را در پیش گرفته و پس از گذشت بیش از 7 سال به طور ویژه خدمات لازم را در این باره ارایه دهند.

خروج شرکت های بین المللی باعث افزایش ریسک در صنعت بیمه شده بود. این در حالی است که در یک سال اخیر تاکنون 300 ملاقات با بیمه گران بین المللی و بروکرهای خارجی برگزار کرده وبازار بیمه اتکایی ایران در حال حاضر با بروکرهای انگلیس، یونان، سوییس، فرانسه و آلمان، هندی، روسیه و چین همکاری می کند. همچنین بیمه مرکزی در راستای توسعه همکاری با نهادهای بین المللی در جهت تقویت صادرات به دنبال مذاکره و توسعه همکاری با شرکت ها و بروکرهای تازه تاسیس از دیگر کشورها است تا اقتصاد را در مقابل تکانه های ناگهانی و غیر قابل پیش بینی مقاوم کند . 

بدیهی است تحریم های ظالمانه و ترک کردن شرکت های بزرگ بیمه اتکایی در مدت کوتاهی پس از اعمال تحریم ها تجربه گران سنگی بود که برغم گرفتاری ها و سختی ها کارنامه خوبی برای دولت یازدهم به شمار می رود. از این رو بیمه مرکزی ضمن تلاش برای تنوع بخشی شرکای خارجی تلاش می کند تا در زمینه قرارداد با شرکت ها و بروکرهای خارجی با احتیاط گام برداشته و تمام نقاط قوت و ضعف را به دقت مورد بررسی قرار می دهد. 

 

همچنین تجربه سخت دوران تحریم اکنون ایران را به عنوان بازیگر جدی در حوزه بیمه اتکایی در عرصه های بین المللی اماده کرده و از سوی دیگر بسیاری از طرح های بزرگ مانند پتروشیمی ها و … که تا پیش از این حتما باید یک در آنها بیمه های اتکایی خارجی برای پوشش ریسک حضور می یافتند ، توسط شرکت های بیمه داخلی تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار می گیرند که این موضوع نیز خود یکی از عوامل مهم در جلوگیری از خروج سرمایه ارزی و صرفه جویی است . 

 

به عبارت بهتر با مجموعه اقدامات دولت در حوزه بیمه اتکایی به نوعی صنعت بیمه ایران رشد قابل ملاحظه ای کرده وبه طور حتم در ایجاد رفاه بیشتر و ارایه خدمات بهتر و ارزان تر نسبت به گذشته به مردم خدمات رسانی می کند . 

 

این اقدامات در چارچوب بندهای 10،12،16و22 سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستور کار وزارت امور اقتصاد و دارایی قرار گرفت که بر موارد زیر تاکید داشت :

– حمایت ‌ هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت از طریق: گسترش خدمات تجارت خارجی و تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات.

– شکل‌دهی بازارهای جدید، و تنوع بخشی پیوند‌های اقتصادی با کشورها به ویژه با کشورهای منطقه.

– افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور از طریق: توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان بویژه همسایگان، استفاده از دیپلماسی در جهت حمایت از هدف‌های اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای.

– صرفه جویی در هزینه‌های عمومی کشور با تأکید بر تحول اساسی در ساختارها، منطقی سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضرور و هزینه‌های زاید.

تحقق سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی با هماهنگ سازی و بسیج پویای همه امکانات کشور برای مدیریت مخاطرات اقتصادی از طریق تهیه طرح‌های واکنش هوشمند، فعال، سریع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال‌های داخلی و خارجی.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *